شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:44 منتشر شده در مورخ: 1399/12/13 شناسه خبر: 1713673
دانا بررسی کرد؛

۴۲ ماه حضور مرتضی بانک در مناطق آزاد/ مدیری که دو بار بازنشسته شد

۴۲ ماه حضور مرتضی بانک در مناطق آزاد/ مدیری که دو بار بازنشسته شد
مرتضی بانک پس از ۴۲ ماه حضور به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و پس از بازنشسته شدن برای بار دوم از سمتش استعفا داد، اما کارنامه او دارای حاشیه‌هایی است و شاهد انتصابات عجیبی در چند روز گذشته در مناطق آزاد بودیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی بانک با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور، از سمتش در دبیری شورای عالی مناطق آزاد و معاونت ریاست جمهوری استعفا داد؛ این در حالی است که او در سال ۹۶ به‌عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد منصوب شد و با ۳۶ سال سابقه خدمت،‌ از روز ۴ بهمن ماه امسال برای بار دوم بازنشسته محسوب می‌شود.
 
مرتضی بانک بار نخست در سال ۸۸ با حدود ۲۸ سال سابقه خود را پیش از موعد بازنشسته کرد و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ مجدداً اعاده به خدمت شد و به عنوان معاون نهاد ریاست جمهوری کار خود را در دولت آغاز کرد.
 
براساس این گزارش؛ در شهریور ماه سال ۹۶  مرتضی بانک جایگزین اکبر ترکان طی حکمی از سوی وزیر امور اقتصاد و دارایی به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت دوزادهم منصوب شد؛ همچنین حسن روحانی رئیس‌جمهوری طی حکمی، او را به عنوان مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب کرد.
 
مرتضی بانک علیرغم تصویب ماده واحده قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در اردیبهشت سال ۹۵ با مدرک تحصیلی لیسانس استمرار خدمت داد تا اینکه براساس تبصره این قانون مبنی بر ایثارگرانی مشمول حکم ماده این قانون شد و می‌توانست تا سی و پنج سال خدمت کند.
 
بنابر این گزارش، روز ۴ بهمن ماه سال جاری، مرتضی بانک برای دومین بار از سوی وزارت امور خارجه با بیش از ۳۵ سال خدمت بازنشسته شد و به وی ابلاغ شده است و قانوناً حق هیچگونه دخل و تصرفی در امورات محوله نداشت؛ از آن تاریخ تاکنون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد بود تا اینکه امروز نامه استعفای او منتشر شد.
 

اطلاعیه مناطق آزاد درباره ادامه کار مرتضی بانک در شورای عالی

او در حالی ۶۵ سالگی را با بیش از ۳۵ سال سابقه خدمت به اتمام رسانده که عده‌ای در تلاشند با اخذ مجوز خاص ادامه فعالیت این بازنشسته را در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تا پایان دولت هموار کنند.
 
روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره ادامه حضور مرتضی بانک در شورای عالی مناطق آزاد پس از بازنشستگی توضیحاتی را ارائه و اعلام کرد: ایشان با پایبندی کامل نسبت به اجرای قانون اقدام به ترک محل خدمت خود کردندمتعاقباً بنا به تشخیص ریاست جمهوری و حسب استیذان ایشان از مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و‌ موافقت معظم له، بازگشت به کار ایشان تا پایان دوره دولت دوازدهم ابلاغ و فرصت ادامه خدمتگزاری به نظام جمهوری اسلامی برای ایشان میسر شد.
 

تخلفات دبیر بازنشسته مناطق آزاد به روایت دادسرای دیوان محاسبات

مرتضی بانک، دبیر بازنشسته شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، یک روز پس از دریافت حکم بازنشستگی به دادسرای دیوان محاسبات فراخوانده شددادسرای دیوان محاسبات ۶ بهمن ۹۹ در ۱۰ محور زیر، اقدامات مغایر با قوانین و مقررات را لیست کرد تا او پاسخگوی عملکرد استفاده از بیت‌المال باشد.

۱ـ پرداخت مازاد ۱۲۰ ساعت اضافه کار از اول سال تا آذرماه

۲ـ پرداخت پاداش فاقد هرگونه اسناد و محمل قانونی و کمک‌های اعطایی به اشخاص حقیقی و حقوقی: طبق لیست ارائه شده بالغ بر ۶۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا پایان مهرماه پرداخت شده است. همچنین ۱۲۰۰میلیون ریال کمک در وجه اشخاص حقیقی خارج از شورا صورت پذیرفته است.

برای مثال تحت عنوان کمک رفاهی کارکنان ۶۹ میلیون تومان پرداخت شده که در توضیحات هدیه روز زن به همسران مدیران و معاونان و مشاوران قید شده است. همچنین کمک رفاهی کارکنان، هزینه کمک‌های اعطایی، هدایا، پاداش و اضافه کار تشویقی عناوین پرداختی ذکر شده است. فقط در یک قلم از هزینه‌ کمک‌های اعطایی و هدایا ۳۰۰ میلیون تومان به باشگاه سپیدرود رشت بنا به درخواست آقای جعفری ایمن‌آبادی، نماینده سابق استان گیلان و مشاور فعلی نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داده شده است.

۳ـ تعیین رده حفاظتی خارج از مصوبات شورای عالی امنیت ملی: طبق توضیحات دادسرا این مساله فاقد وجاهت قانونی دانسته و اضافه کار و پاداش از دبیرخانه پرداخت شده در حالی که حکم ماموریت تیم حفاظت در دبیرخانه موجود نیست.

۴ـ پرداخت‌های جدید بدون موافقت شورای حقوق و دستمزد: در این بخش آمده است که مناطق آزاد جزو دستگاه‌های اجرایی تلقی شده و ترمیم حقوق مدیران (افزایش حق جذب تا ۳برابر) بدون مصوبه شورای حقوق و دستمزد اجرایی شده است.

۵ـ عدم ثبت اطلاعات حقوق و مزایا در سامانه مربوط: طبق ماده ۲۹ قانون برنامه ششم باید اطلاعات حقوق و مزایا در سامانه ثبت می‌شده که تاکنون عملیاتی نشده است.

۶ـ انجام نشدن اصلاحات لازم در سربرگ مکاتبات: با توجه به اینکه وظایف، اختیارات، ساختار و تشکیلات شورا به وزارت اقتصاد منتقل شده و صورت‌جلسه سه‌جانبه صورت گرفته اما اصلاحات لازم در سربرگ مکاتبات یا عدم استفاده از شناسه مالی و کد اقتصادی نهاد ریاست‌جمهوری انجام نپذیرفته است.

۷- مغایرت قانونی برای به‌کارگیری افراد بازنشسته: عقد قرارداد با یکی از معاونان که پیش‌تر.

 

انتصابات حاشیه دار بانک در مناطق آزاد

پس از حدود ۴۰ روز از بازنشستگی دبیرشورای عالی مناطق آزاد که با استیذان مشغول فعالیت باس بیش از ۱۰ نفر از مدیران ارشد دبیرخانه شورا و مناطق آزاد تغییر کرده‌اند. جالب اینکه برخی از این مدیران هنوز در پست سازمان خود استقرار نیافته، حکم ماموریت جدید دریافت می‌کنند که این مسئله به لحاظ مدیریتی به عملکرد مناطق آزاد و دبیرخانه آسیب وارد می‌کند؛ همچنین شنیده شده که این جابه جایی‌ها در روزها و ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در ادامه این انتصاب‌ها ذکر شده است:

۱- سودابه جلیلی مدیر اداری و مالی دبیرخانه پس از یک سال فعالیت (دی ماه ۹۸) جای خود را به عباسپور داد.

۲- جواد عباسپور مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی با حفظ سمت به عنوان سرپرست بخش اداری و مالی دبیرخانه مشغول است.

۳- جعفر آهنگران جای غلامحسین مظفری مدیرعامل برکنار شده منطقه آزاد کیش را گرفت و سرپرست شد.

۴- مجید صفدری پس از یک سال فعالیت به عنوان معاون توسعه مدیریت دبیرخانه جای خود را به جعفر آهنگران داد. مجید صفدری مشاور دبیرشورا در بخش توسعه بانک و بیمه شده است.

۵- قاسم وکیلی مدیر توسعه و تحول اداری دبیرخانه به عنوان معاون توسعه مدیریت جایگزین آهنگران شد.

۶- محمدولی روزبهان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی برکنار و سید مهدی نقوی سرپرست این منطقه شد.

۷- محسن پیرداده سرپرست مدیریت بازرسی، نظارت و ارزیابی عملکرد دبیرخانه جای سید مهدی رعیتی را گرفت.

۸- علیرضا جعفری هرندی مشاور مرتضی بانک دبیرشورای عالی مناطق آزاد برکنار شد. وی سال‌های قبل معاون توسعه مدیریت دبیرخانه بود.

۹- محمد شریف ملک زاده و حمیدرضا نیک کار که از وزارت خارجه به دبیرخانه مامور شده بودند برکنار و اتمام ماموریت خود را دریافت کردند.

۱۰- حامد قلی زاده فرد به عنوان سرپرست مدیریت توسعه صادرات، امورگمرکی و ارزش افزوده جایگزین  الهام سخایی شد.

به گزارش دانا؛ حدود ۴۰ روز پیش حکم بازنشستگی مرتضی بانک توسط وزیر امور خارجه برای دومین بار صادر شده است و گفته شد او با استیذان از رهبری تا پایان کار دولت دوازدهم، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد را همراهی خواهد کرد؛ هرچند هنوز تصویر روشنی از مرقومه استیذان در افکار عمومی و سطح رسانه‌ها منتشر نشده و این موضوع شفاف نیست اما امروز تصویر نامه استعفای بانک منتشر شد که مشخص نیست با آن موافقت می‌شود یا نه.

همچنین دیوان محاسبات تخلفاتی را در حالی بررسی است که دبیر بازنشسته مناطق آزاد باید پاسخگوی آن باشد.

انتهای پیام

 

https://archive.dana.ir/1713673
ارسال نظر
نظرات