شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:06 منتشر شده در مورخ: 1399/09/12 شناسه خبر: 1673156
یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل در گفت‌وگو با دانا:

مصوبه مجلس دست کشور را برای مذاکره پُر می‌کند/ نمایندگان، تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را در دستور کار قرار دهند

مصوبه مجلس دست کشور را برای مذاکره پُر می‌کند/ نمایندگان، تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را در دستور کار قرار دهند
یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل با بیان اینکه مصوبه مجلس برای اقدام راهبردی در جهت لغو تحریم‌ها دست کشور برای مذاکره و چانه‌زنی باز و پُر می‌کند، گفت: چرا وقتی نرخ دلار به 32 هزار تومان رسید آقایان دغدغه معیشت مردم را نداشتند.

عطا بهرامی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ در مورد مصوبه مجلس در خصوص اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و تأثیرات اقتصادی آن بخصوص افزایش نرخ ارز، اظهار کرد: مجلس اقدامی درستی انجام داد و این موضوع به‌هیچ‌وجه نمی‌توان دلایل افزایش نرخ ارز باشد.

 

افزایش نرخ ارز ربطی به مصوبه مجلس ندارد

وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در دو روز گذشته ربطی به مصوبه مجلس ندارد، افزود: متأسفانه مرغ بانک مرکز یک پا دارد. این بانک انجام وظایف خودش (کنترل تورم) را فراموش کرده و حتی جای معاون رئیس‌جمهور و وزرای صنعت و کشاورزی نشسته است؛ درحالی‌که باید جلوی خلق پول بانک‌ها را بگیرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: میزان ارزی که بازار مثلاً با نرخ دلار 12 هزار تومان نیاز دارد، در نرخ 25 هزار تومان ندارد؛ زیرا با این نرخ مزیت خیلی از واردات از بین می‌رود؛ تقاضا ارز برای مسافرت حذف شده است؛ زیرا امروز کسی حاضر نیست 80 میلیون تومان برای سفر به روسیه یا 40 میلیون تومان برای گردش در ترکیه بدهد و اینها از صف تقاضا ارز کنار رفتند.

 

وظایف بانک مرکزی مشخص است

بهرامی اضافه کرد: امروز در بانک مرکزی بدعتی رخ می‌دهد؛ درحالی‌که وظایف این بانک روشن است و نباید در بخش واقعی اقتصاد ورودی داشته باشد. این موضوع باعث آسیب به اقتصاد ملی خواهد شد و در صدور بخشنامه برای واردات و صادرات از سوی این بانک کمکی نمی‌کند و کشور را دچار بحران خواهد کرد.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی نرخ ارز را بالا نگه‌داشته درحالی‌که بازار میل به کاهش نرخ دارد؛ این موضوع نشان می‌دهد نرخ ارز به ابزار سیاسی تبدیل شده است؛ همچنین مصوبه مجلس و خروج از پروتکل الحاقی نمی‌توان دلیل افزایش 5 الی 6 درصد نرخ ارز در روز گذشته باشد.

 

بازی تکراری دولت

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: نرخ دلار به 32 هزار تومان هم رسید؛ مگر آن زمان مصوبه مجلس بود؛ چرا آن زمان آقایان دغدغه معیشت مردم را نداشتند. به نظر این بازی تکراری دولت است که از اقتصاد به‌عنوان ابزار گروه کشی و سیاسی استفاده می‌کند.

بهرامی در مورد آنکه آیا اقدام مجلس صحیح است یا خیر؛ پاسخ داد: پروتکل الحاقی جزو تعهدات ایران نیست و دست پای کشور را می‌بیند. یک معاهده خطرناکی است که بر اساس آن می‌توانند هر زمان و هرجایی در کشور را بازرسی کنند.

 

اقدام مجلس به اقتصاد کشور کمک می‌کند

وی با تأکید بر اینکه جنگ امروز دنیا، جنگ اطلاعات است، بیان کرد: آنها به سراغ سایت‌های موشکی می‌روند و این بند را برای همین گذاشتند. کشور نمی‌تواند اطلاعات حساس و مهم را به دشمن بدهد؛ عراق و لیبی اطلاعات دادند و امنیتشان از بین رفت. اگر اطلاعات نظامی را داشته باشند، دیگر امنیتی وجود نخواهد داشت.

این کارشناس اقتصاد توضیح داد: اقدام سیاسی مجلس لازم و در حوزه اقتصاد هم کمک‌کننده است. این اقدام در جهت تخریب و علیه دولت نیست و حتی دست دولت فعلی و بعدی را برای تعامل و مواجه با غربی‌ها باز و پُر می‌کند.

بهرامی گفت: امروز که کل صنعت هسته‌ای داده شده و پروتکل الحاقی هم اجرا می‌شود؛ حتی دولت فراتر آن را هم اجرا می‌کند و اگر قرار شد مذاکره‌ای در کار باشد، تیم بعدی با چه چیزی برای مذاکره برود؛ با دست‌خالی که نمی‌شود.

 

مجلس حق دارد؛ ناراحتی دولتی‌ها از چیست

وی بیان داشت: دولت می‌تواند به طرف‌های غربی بگوید مجلس ما زیر بار این حرف‌ها (عدم اجرای برجام از سمت اروپایی‌ها) نمی‌رود و اگر ضرورت بر مذاکره شد به دولت کمک خواهد کرد.

این کارشناس با انتقاد از دولتی‌ها در مخالفت با مصوبه مجلس گفت: دولت به نمایندگی از آمریکا می‌گوید این کار غلط است و عملاً خودش را خلع سلاح کرده؛ همچنین نباید از درون نظام چند صدا به بیرون منتقل شود. مجلس حقی دارد و این کار هم در قالب دفاع از دولت است؛ حالا دولتمردان از چه چیزی ناراحت هستند.

بهرامی در خصوص تحریم‌ها ادامه داد: مقطع کنونی می‌توانیم با شرق (چین و روسیه) همکاری گسترده داشته باشیم درحالی‌که هیچ‌وقت مراوده جدی با اروپا نداشتیم؛ حتی اروپا و آمریکا هم سالانه 1400 میلیارد دلار کالا از چین می‌خرند.

 

مجلس تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در دستور کار قرار دهد/ بازار پول نیازمند قانون‌گذاری

این کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: مشکل، فروش نفت است اما امروز ایران فروش و صادرات فرآورده و مشتقات نفت را جایگزین کرده و درآمد آن هم رقم کافی برای کشور است.

وی ادامه داد: زمانی که هیچ خبری نبود نرخ دلار 32 هزار تومان شد و الان که مجلس اقدام کرده، معیشت مردم مهم شده؛ اتفاقاً بانک مرکزی بازار را به هم می‌زند؛ مجلس بهتر است از بانک مرکزی تحقیق و تفحص کند تا حقایق مشخص شود.

بهرامی با اشاره به نظام بانکی و پولی کشور گفت: بازار پول در کشور ما رها شده و مجلس باید در این زمینه قانون‌گذاری کند زیرا این امر به اقتصاد کشور آسیب وارد کرده است؛ امروز بانک‌ها بیشترین آزادی را دارند.

 

انتهای پیام

https://archive.dana.ir/1673156
ارسال نظر
نظرات