شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:28 منتشر شده در مورخ: 1399/04/10 شناسه خبر: 1622388
یادداشت؛

سناریوی نخ‌نما شده مسببان وضع فعلی

سناریوی نخ‌نما شده مسببان وضع فعلی
مسببان شرایط فعلی، حال که عرصه را تنگ می‌بینند بجای قبول مسئولیت و عذرخواهی بدنبال استراتژی جدیدی هستند تا خود را همچنان در قدرت نگاه دارند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، در قاموس عقل بشری، زمانی که شخصی از مسئله‌ای حمایت می‌کند و باعث و بانی ایجاد آن مسئله می‌شود، دارای مسئولیت مستقیم در قبال آن است. این گزاره چه از منظر حقوق طبیعی و چه از منظر حقوق موضوعه قابل دفاع است و همین‌طور تطابق تام با وجدانیات و بدیهه‌های اخلاقی دارد.

زمانی که شخصی در ساحت علت یک معلول قرار گیرد، مستقیما باید پاسخگوی نتایج عمل خود باشد و منطقاً نمی‌تواند خود در جایگاه طلبکار و مدعی سکنی گزیند.

دین اسلام نیز بر این نکته اشاره دارد و اساساً مفهوم اصل «معاد» در اصول دین این است که انسان مسئولیت اعمال، تصمیم‌ها و سخنان خود را بر دوش خود ببیند و این حقیقت را که اعمال و اقوالش جهانی برایش می‌سازند که در واقع خود سازنده‌اش است را اصل و رکن زندگی خود قرار دهد.

در این زمانه شوربختانه این اصل بدیهی که هر کس مسئول اعمال و اقوال خود است؛ مانند برخی اصول دیگر به ابتذال کشیده شده است. امروز عصر ابتذال اصول بدیهی است و طمع قدرت و نفس اماره بلایی بر سر جامعه انسانی آورده است که تمام این اصول بدیهی یک به یک تحت آماج حملات قرار می‌گیرند.

چه ابتذالی بالاتر از اینکه عده‌ای در کشور یک روز رأی غلطی را به خورد مردم بدهند و بعد که نتایج منفی به بار آمد، خود را کنار بکشند و حتی فراتر از آن، لباس طلبکاری بر تن کنند و با زبانی درازتر از همان دستی که رأی اشتباه نوشته است همه جا و همه کس را متهم بدانند الا خودشان! نهایت وقاحت و منتهی ابتذال را می‌توان در همین یک مورد به عین دید!

جماعتی که یک روز سبز شدند و یک روز بنفش، یک روز علیه رأی مردم شوریدند و یک روز برای تحمیل وضعیت امروز به کشور، تَکرار کردند و از هر اقدامی و روشی هم که بلد بودند برای زمین نماندن آن تَکرار استفاده کردند؛ امروز انگار نه انگار که مسبب وضعیت کنونی‌اند و بدون هیچ التفاتی و بدون هیچ احساس مسئولیتی در نهایت وقاحت و بی‌شرمی همان شعارهایی که جزو زخارف معرفتی این عالم هم محسوب می‌شوند را تکرار می‌کنند و بی‌شرمانه، بار دیگر در پی فریب افکار عمومی هستند.

مسببان شرایط کنونی کشور، حال که عرصه را تنگ می‌بینند بجای قبول مسئولیت و عذرخواهی بدنبال استراتژی جدیدی هستند تا خود را همچنان در قدرت نگاه دارند!

نکته قابل توجه اینکه همه این آب و تاب‌ها برای تصدی صندلی‌های قدرت در حالی است که آقایان در زمان ناکارآمدی‌هایشان می‌گویند این کرسی‌ها هیچ اختیاری ندارند!

مسببان وضع امروز، نه تنها از مردم عذرخواهی نمی‌کنند و دست از قدرت‌طلبی‌ها و سهم‌خواهی‌های‌شان برنمی‌دارند بلکه همچنان با وقاحت تمام توان اصرار دارند مردم را فریب دهند و بگویند تمامی مصائب کشور همچنان نه از دامان ما بلکه از دامان دیگری برمی‌خیزد و کلید حل مشکلات در دست ما است!

یقینا کسانی که امروز مسئولیت کار های دیروزشان را قبول نمی‌کنند، یقینا نمی‌توانند متصدیان خوبی برای مسئولیت‌های آینده باشند چرا که همان مسئولیت‌ها را به مانند ۶ سال دولت و ۴ سال مجلس به شدت هرچه تمام‌تر انجام نخواهند داد و در آخر هم طلبکار دیگران خواهند بود و هیچ مسئولیتی را متوجه خود نخواهند دید.

البته حضرات باید توجه داشته باشند که این خدعه‌ها تاریخ مصرفی دارند و نمی‌توانند تا به ابد کارا باقی بمانند و نمی‌توان برای همیشه همه را فریب داد. یقینا مردم بار دیگر بی‌مسئولیتی عامدانه را نخواهند پذیرفت و فریب نیرنگ‌های تَکراری اصحاب قدرت را نخواهند خورد.

این ابتذال اصول هم پایانی دارد و این سنت الهی است که نهایتا جامعه بسوی فهم عمیق گام بردارد و جماعتی که سعی در مبتذل نمودن اصول دارند بیش از پیش به دام مزبله تاریخ گرفتار آیند.

زهرا زارعی

انتهای پیام/

https://archive.dana.ir/1622388
ارسال نظر
نظرات