شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1398/11/27 شناسه خبر: 1582680
معضل سگ‌های ولگرد چالشی در مدیریت شهری یزد؛

11دستگاه مسئول ساماندهی سگ‌های ولگرد هستند/ اقدام اساسی باید برای مقابله با معضل سگ‌ها صورت گیرد

11دستگاه مسئول ساماندهی سگ‌های ولگرد هستند/ اقدام اساسی باید برای مقابله با معضل سگ‌ها صورت گیرد
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد گفت: ساماندهی سگ‌های ولگرد تنها مرتبط به شهرداری نیست، بلکه 11 دستگاه از جمله محیط زیست، دامپزشکی، بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، مراجع قضائی و انتظامی در این زمینه دخیل هستند و چنانچه شاهد حادثه‌ای باشیم این 11 دستگاه باید پاسخگو باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، بعدازظهر جمعه گذشته دو پسر بچه ۸ و ۱۱ ساله، که ظاهرا از زاهدانی‌های مقیم میبد بوده‌اند هنگام جمع آوری ضایعات در محله گود زباله خارج از محل مسکونی در کاشف آباد مورد حمله گله سگ‌های وحشی قرار می گیرند. در این حادثه برادر بزرگتر پا به فرار می گذارد اما برادر ۸ ساله طعمه سگ قرار می گیرد و جانش را از دست می دهد.

پارسال نیز یک پسر بچه افغانی به نام نسیم در نزدیکی یکی از مرغداری‌های میبد توسط سگ‌های ولگرد جان خود را از دست داد.

حمیدرضا رحیم‌دل در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص ساماندهی سگ‌های ولگرد گفت: براساس وظیفه، پیمانکاری از سوی شهرداری اقدام به زنده‌گیری سگ های ولگرد در شهر یزد می‌کند.

11دستگاه مسئول ساماندهی سگ‌های ولگرد هستند

وی ادامه داد: ساماندهی سگ‌های ولگرد تنها مرتبط به شهرداری نیست، بلکه 11 دستگاه از جمله شهرداری، محیط زیست، دامپزشکی، بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، مراجع قضائی و انتظامی و اجرائیات در این زمینه دخیل هستند و چنانچه شاهد اتفاق و حادثه‌ای باشیم این 11 دستگاه باید پاسخگو باشند.

رحیم‌دل در خصوص مقابله با سگ‌های ولگرد، سازمان حفاظت محیط زیست باید قرق تحویل شهرداری بدهد که این کار انجام نشده است، مرکز بهداشت، باید آموزش و اطلاع رسانی در سطح شهر انجام دهد، همچنین زنده‌گیری سگ‌های ولگرد با توجه به برخورد مردم و گاهی اوقات فیلم برداری‌هایی که از سوی آنها انجام می‌شود، نیازمند همکاری نیروی انتظامی است که این اقدامات هم انجام نمی‌شود، از طرفی نیروی انتظامی باید با کسانی که زنده گیری را از دیگر شهرها انجام می‌دهند و در اطراف شهر رها می‌کنند مقابله کند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد تصریح کرد: زنده گیری سگ‌های ولگرد کار سختی است، چرا که سگ در محیط آزاد است از طرفی ممکن است حمله کند یا فرار کند، همچنین در روز و در بین مردم نمی‌توان زنده گیری انجام داد و باید به ساعات پایانی شب موکول شود که خود تاریکی شب نیز محدویت ایجاد می‌کند و همه این موضوعات در این معضل دست به دست هم داده است.

معضل سگ‌های ولگرد، چالشی در مدیریت شهری یزد

رحیم دل گفت: در حالی که زیستگاه سگ‌های ولگرد در انتهای منطقه مهرآوران بود و  در آنجا زاد و ولد آنها انجام می‌گرفت اما به آن منطقه وارد و اقدام به آپارتمان سازی کردیم و از طرفی با توجه به اینکه آمار سگ‌های ولگرد در دسترس نیست و زاد و ولد نیز دارند و ممکن است از شهر تفت، شاهدیه، حریم شهر و ... وارد یزد شوند جمع آوری آنها کار ساده‌ای نیست و نمی‌توان محدوده زمانی برای این کار تعیین کرد.

وی با بیان اینکه معضل سگ‌های ولگرد به چالشی در مدیریت شهری تبدیل شده است، گفت: با اعتباری به میزان 450 میلیون تومان، در حال احداث پناهگاهی با ظرفیت پنج هزار قلاده سگ در مجاورت کارخانه کمپوست هستیم که دیواره گذاری آن انجام شده و در حال کف سازی آن هستیم.

رحیم دل گفت: پس از انتقال سگ‌های ولگرد به پناهگاه ، اقداماتی همچون تفکیک نژادهای مفید از غیرمفید، واکسیناسیون، جراحی و عقیم سازی سگ‌های جمع آوری شده با رعایت کلیه اصول بهداشتی و ایمن انجام خواهد شد و درصورت نژاددار بودن، به متقاضیانی که برای نگهبانی از مزارع و باغ های خود به آنها نیازمندند ، تحویل داده می‌شود.

باید اقدام اساسی در خصوص معضل سگ‌های ولگرد انجام گیرد

علی میرجلیلی نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه وجود سگ‌های ولگرد در شهر شاهدیه نارضایتی زیادی را برای مردم به همراه داشته است، گفت: از آنجا که با کشتن سگ‌های ولگرد موضوع حمایت ازحیوانات مطرح شد بعد از حادثه‌ای در شهر میبد و حمله سگ‌های ولگرد به یک کودک، موضوع جمع آوری سگ‌های ولگرد در شاهدیه مطرح شد.

وی ادامه داد: یک شرکت خصوصی با انعقاد قراردادی با شهرداری در حال جمع آوری سگ‌های ولگرد در سطح شهر شاهدیه است با این وجود این اقدامات در زمینه سگ‌های ولگرد جوابگو نیست و همچنان شاهد نارضایتی بسیار مردم و گزارش‌های آنها در این خصوص هستیم.

لزوم هماهنگ بودن اقدامات در زمینه سگ‌های ولگرد در شهرها

رئیس شورای اسلامی شهر شاهدیه با بیان اینکه باید اقدام اساسی در خصوص معضل سگ‌های ولگرد انجام گیرد، عنوان کرد: این معضل باید در سطح استانداری و مسئولان ذیربط پیگیری شود و تصمیم کلی در استان اتخاذ شود و به صورت هماهنگ در همه شهرها تصمیمات گرفته شده اجرایی شود.

میرجلیلی با بیان اینکه افزود: در شهر شاهدیه سگ‌های ولگرد جمع آوری می‌شوند اما این اقدام باید در شهرهای مجاور مانند یزد و زارچ نیز صورت گیرد تا این اقدام موثر افتد وگرنه اگر اقدامات به صورت هماهنگ در شهرها انجام نشود کاری از پیش نمی‌رود.

انتهای پیام/

https://archive.dana.ir/1582680
ارسال نظر
نظرات